Historia
Firma powstała w roku 1933 jako Laboratorium Precyzyjnych Narzędzi Optycznych. Rok później wyprodukowała swój pierwszy aparat fotograficzny o nazwie Kwanon (nazwa nawiązuje do buddyjskiej bogini miłosierdzia- analogicznie jak nazwa pierwszej soczewki użytej przez tę firmę w ich produkcie – KasyaPa – nawiązująca do imienia jednego z głównych uczniów Buddy). Wkrótce (rok 1935) zmieniono nazwę firmy na nowocześniej brzmiącą: "Canon".
Asortyment
Przez wiele lat firma była znana wyłącznie jako producent profesjonalnych lustrzanek fotograficznych, używanych przez fotoreporterów i fotografów na całym świecie. Najsławniejszymi modelami były: Canon F1, Canon A1 i Canon T90.
Następcą tych manualnych lustrzanek jest system Canon EOS, w ramach którego dostępna jest pełna gama aparatów (a także obiektywów) – od w pełni profesjonalnej serii EOS 1, do modeli amatorskich. Powstały w 1987 r. i zapoczątkowany modelem EOS 650, system EOS obejmuje zarówno aparaty na film, a od roku 1995 (powstała w kooperacji z Kodakiem seria DCS) również aparaty cyfrowe. Powstały w 2000 roku model EOS D30 stanowił pierwszy samodzielnie opracowany przez Canona korpus cyfrowy. W chwili obecnej, w ramach systemu wypuszczane są już wyłącznie lustrzanki cyfrowe – ostatnie analogowe EOS-y – Elan 7N/30V i Rebel T2/300X/Kiss 7 wprowadzone zostały na rynek w roku 2004.
Firma Canon produkuje także szereg cyfrowych aparatów kompaktowych (serie Powershot i IXUS). Firma w latach osiemdziesiątych produkowała również głowice magnetofonowe dla firm Sony i Denon.
Pomimo tego, że firma jest rozpoznawana głównie jako producent aparatów fotograficznych i drukarek komputerowych rynku konsumenckiego, większość przychodów firmy pochodzi z działu produktów biurowych, zwłaszcza analogowych i cyfrowych kopiarek, a także linii wielofunkcyjnych urządzeń cyfrowych imageRUNNER. Dodatkowo, Canon jest dostawcą mechanizmów drukujących między innymi do popularnych drukarek laserowych LaserJet firmy Hewlett-Packard, a także do drukarek wielkoformatowych – ploterów firmy Océ.
Canon wkroczył także na rynek cyfrowych wyświetlaczy łącząc się z firmą Toshiba w celu opracowania i produkcji płaskich telewizorów opartych na technologii SED. Spółka joint venture SED Inc. została powołana w październiku 2004 r. W styczniu 2007 Canon ogłosił, że zamierza wykupić udziały Toshiby w spółce[3]. Posunięcie to było spowodowane przez pozew ze strony firmy Nano-Proprietary, która twierdzi, że Canon złamał umowę licencyjną poprzez wprowadzanie technologii udzielonej Canonowi do spółki joint venture.
Canon ogłosił także, że pracuje nad ekranami OLED oraz telewizorami z tylną projekcją.
No comments:
Post a Comment
Each comment put a smile on my face
Każdy komentarz wywołuje uśmiech na mojej twarzy